Strategy and Consulting SME Associate Manager

Accenture este un angajator cu șanse egale. Avem un angajament neclintit față de egalitatea pentru toți. Împreună, acționăm, conducem și vom conduce schimbarea pe tot globul.

Global Legal Network (GLN) este un grup de profesioniști care operează la nivel global din 10 țări. Oferă un spectru larg de servicii diferențiate - concentrate pe furnizarea de valoare și inovație. Colaboram cu echipele juridice din Accenture pentru a construi eficiențe și centre de excelență legate de serviciile juridice; și prin dimensiunea noastră, răspândirea geografică și diversitatea lingvistică, rețeaua juridică globală este capabilă să stimuleze calitatea, agilitatea și viteza serviciilor noastre, aliniate la concentrarea neobosită a Accenture asupra eficienței maxime și eficienței operaționale.

CORE și Global Services Legal (CGS)este un grup de profesioniști din domeniul juridic care lucrează și sprijină diferite domenii juridice, cum ar fi conformitatea, ofertele de reglementare, etică, achiziții, chestiuni corporative și domeniile de servicii aliniate cu noile oferte și tehnologii precum S&C, interactiv, tehnologie, securitate și operațiuni.

Rezumatul rolului S&C– Viziunea noastră este să oferim liderilor sectoriali Global Industries & Enterprise Functions (I&EF) un partener legal care să permită creșterea și să susțină viziunea „One Accenture” și căutăm să numim un consilier care să acționeze în calitate de consilier pentru oferte și produse pentru a se alătura echipei noastre și ajuta la realizarea acestei viziuni. Ca parte a acestui rol, veți interacționa cu părți interesate juridice și de afaceri multiple și specializate din diferite zone geografice, veți ocupa de soluții inovatoare și tehnologii de ultimă oră și veți sprijini experți în domeniul de aplicare al I&EF desemnat. Rolul vă cere să acționați cu gândire strategică pe tot parcursul ciclului de viață al produselor și ofertelor existente și noi în cadrul I&EF, precum și să oferiți îndrumări juridice echipelor de vânzări și livrare.

RESPONSABILITĂȚI CHEIE:

Responsabilități generale

  • Înțelegeți nevoile și prioritățile zonei S&C, strategia, obiectivele și oportunitățile.

  • Sugerați și ajutați la dezvoltarea îmbunătățirilor procesului.

  • Ajută la crearea listelor de verificare, a manualelor de joc, a ghidurilor și a procesării documentelor.

  • Identificați și ajutați la promovarea formării echipei pentru perfecționare și dezvoltare profesională

  • Sprijinirea implementării de noi inițiative în Global Services, Legal/GLN.

  • Conduceți eforturile de recrutare pentru echipă.

  • Gestionați eficient rapoartele directe și orice echipă alocată și oferiți o soluție rapidă a conflictelor.

  • Oferiți coaching și mentorat membrilor juniori ai echipei GLN.

  • Responsabilități specifice aliniate la rol

  • Colaborați între echipe și sprijiniți autorizarea legală a software-ului și a serviciilor și soluțiilor de date existente și noi, oferind informații practice în analizele riscurilor juridice, strategii de atenuare (contractuale, operaționale, tehnice) și asistență pentru produse în conformitate cu politicile companiei până la intrarea pe piață și/sau pe durata ciclului de viață al unor astfel de produse și oferte.

  • Sprijiniți afacerea ca partener strategic și consilier de încredere pentru a permite creșterea afacerii S&C.

  • Examinați șabloanele/acordurile de tehnologie de intrare și furnizarea de date și șabloane de ieșire sau pentru clienți în diferite zone geografice, industrii și medii de reglementare.

  • Consiliere cu privire la problemele legate de gestionarea datelor și utilizarea responsabilă a datelor pentru produse și servicii, inclusiv inteligența artificială sau tehnologia de învățare automată.

  • Gestionați în mod independent comunicarea cu clienții interni, echipele de afaceri și părțile interesate cu privire la diferite chestiuni juridice, cum ar fi guvernare open-source, NDA, acorduri de evaluare, acorduri SaaS, licențe software, MSA, aprovizionare de date, sponsorizare și acorduri cu furnizorii.

  • Sprijiniți dezvoltarea de mesaje de comunicare clare, îndrumări, șabloane și instruiri cu privire la produse și servicii și utilizarea aferentă a datelor pentru alte echipe juridice, de vânzări și de piață, de dezvoltare și tehnice.

  • Colaborați cu consilierul Accenture în materie de reglementare și conformitate pentru a furniza și aplica sfaturi în materie de reglementare și conformitate, inclusiv previziuni de viitor ale oricăror modificări anticipate ale reglementărilor care ar putea avea un impact asupra afacerii.

  • Coordonează și efectuează cercetări de legi și reglementări sau aspecte tehnice.

  • Execută sarcinile cu autonomie și judecată, oferind în mod independent soluții eficiente la complexitățile întâlnite.

  • Conduceți proiecte ad-hoc specifice, coordonând membrii echipei și aliniindu-vă cu alte domenii.

  • Preluați sarcini conform cerințelor de către responsabilul juridic I&EF desemnat și/sau responsabilul juridic global pentru S&C.

  • EDUCAȚIE ȘI CALIFICARI:

    Educație:

  • Licenta in Drept

  • Experiență de muncă:

  • Minim 6 ani experiență la o firmă de avocatură sau ca consilier intern și/sau în externalizare juridică

  • Cerințe de muncă:

  • Poate fi necesară o călătorie

  • Fluență în limba engleză (și în altă limbă, în funcție de geografia acceptată) cu abilități puternice de comunicare orală și scrisă.

  • ABILITĂŢI, CUNOAŞTERE ŞI EXPERIENŢĂ:

  • Experiența de lucru cu echipe internaționale într-o afacere globală și pasiunea pentru a susține tehnologia inovatoare și a scoate produse și servicii pe piață sunt premise.

  • Bună înțelegere a politicilor relevante ale companiei și experiență în redactarea contractelor, inclusiv NDA-uri și acorduri comerciale, inclusiv MSA, acorduri SaaS și licențe software

  • Demonstrează abilități interpersonale foarte bune

  • Demonstrați autonomie, preluați-vă proprietatea și conduceți sarcinile până la închidere

  • Abilități puternice de gestionare a timpului, prioritizare, organizare și analitică

  • Capabil să lucreze cu echipe interne și externe și să înțeleagă cerințele de livrare

  • Capabil să conducă în mod independent proiecte și echipe pe procese specifice funcției

  • Bună înțelegere a practicilor de afaceri corporative și a reglementărilor contractuale

  • Este confortabil cu tehnologia și are experiență în utilizarea instrumentelor și bazelor de date

  • Abilitatea de a lucra sub presiune, cu expunere la conducerea superioară

  • Gestionați eficient prioritățile și așteptările părților interesate

  • Construiți relații bazate pe încredere prin îndeplinirea angajamentelor.

  • COMPORTAMENTE:

  • Deschis pentru a lucra cu și a înțelege interculturale și locații în întreaga organizație globală Accenture

  • Înțelegeți valoarea diversității și recunoașteți punctele forte pe care stilurile diferite, perspectivele inovatoare și experiențele le aduc la Accenture

  • Demonstrați incluziunea și respectul pentru toți indivizii, indiferent de sex, rasă, etnie, religie, credință, vârstă, dizabilitate, cultură, statut social și/sau sexualitate

  • Lider, precum și jucător de echipă, colaborativ și persuasiv; capabil să lucreze bine cu directori și non-executivi.

  • RELAȚIE ȘI RAPORTARE:

    Supervizează:

  • Membrii echipei care furnizează servicii pe un proces/proiect sau cont/portofoliu de conturi

  • Relații externe:

  • Accenture contracting și consilier juridic CORE, client comercial, achiziții, management contract, directori de afaceri, vânzători, funcție corporativă.

  • Întrebări frecvente

    • Câte locuri de muncă sunt disponibile la Accenture pe Angajat.ro?

    • Cum pot să fiu primul care să afle când există locuri de muncă noi la Accenture pe Angajat.ro?

    • Pe ce poziții are Accenture locuri de muncă disponibile prin Angajat.ro?