Support Escalation Engineer – API support for Azure Billing/Subscription

Prezentare generală: experiență și asistență pentru clienți

  • Doriți să împuterniciți fiecare persoană și fiecare organizație de pe planetă să realizeze mai mult?
  • Doriți să lucrați într-un mediu deschis și incluziv, în care sunt celebrate perspective diverse?
  • Dacă vă place să vorbiți și să învățați de la clienți și sunteți încântați să lucrați cu minți tehnice strălucitoare, vrem să vorbim cu dvs.
În Experiență și asistență pentru clienți , ne concentrăm asupra modului în care putem împuternici, ajuta și consiliem clienții Microsoft. Ne angajăm în rezolvarea problemelor complexe ale clienților, colaborăm și împărtășim cunoștințele unii cu alții și inovam soluții pentru a le permite clienților noștri să profite la maximum de produsele Microsoft.

Echipa noastră este distribuită geografic, ne sprijinim clienții pentru problemele Azure Subscription Management și facturare și venim dintr-o varietate de medii culturale. Ne extindem rapid și căutăm oameni talentați, cu o pasiune pentru rezolvarea problemelor complexe și o obsesie pentru fericirea clienților.

Cultura noastră este construită în jurul atributelor care ne conduc fiecare decizie și fiecare acțiune:

  • Obsesia clientului - existam pentru si datorita clientului. Avem nevoie de oameni care împărtășesc acea pasiune și impuls pentru a face experiențele clienților noștri ușoare, perspicace și de încredere.
  • Growth Mindset - prețuim toate perspectivele și recompensăm persoanele care pun la îndemână ceea ce știu că este adevărat. Căutăm oameni care gândesc diferit și sunt părtinitori spre acțiune pentru a realiza lucruri mărețe.
  • Diverse și incluzive - permitem oamenilor care aduc o viziune contemporană să ne modeleze echipele interne și să încurajăm pe toți să se simtă incluși.
  • One Microsoft - colaborăm și prețuim munca altora, combinând învățările lor cu ale noastre pentru a obține un rezultat mai bun pentru clienții noștri.
  • Facem o diferență - stimulăm impact căutând modalități de a ne îmbunătăți continuu responsabilitățile de zi cu zi și conexiunile dintre munca noastră și ceilalți.
Role

Support Escalation Engineers (SEE) servesc ca lideri tehnici seniori pentru clienții și partenerii Microsoft, prin telefon, chat-uri prin e-mail, forumuri și web. Aceștia oferă valoare prin rezolvarea în colaborare a problemelor clienților, oferind consiliere proactivă de asistență, promovând calitatea și îmbunătățirile produselor și creând active de auto-ajutorare pentru a ajunge la mai mulți clienți. SEE contribuie la succesul celorlalți prin îndrumarea colegilor, oferind educație unu-la-mulți și sfătuind managerii cu privire la dezvoltarea echipei.

Punctul forte al unui SEE este utilizarea tehnicilor de izolare a problemelor, a activelor și a cunoștințelor despre produse pentru a rezolva probleme. Ei investighează și rezolvă probleme tehnice extrem de complexe care necesită cunoștințe de specialitate despre produse sau servicii. Aceștia acționează ca experți în materie de produse, configurare și vor folosi adesea instrumente sofisticate de depanare, cum ar fi analiza jurnalelor de evenimente, urmele componentelor și urmele performanței pentru a rezolva problemele clienților. SEE colaborează cu experți din întreaga afacere, inclusiv cu echipele noastre de dezvoltare.

Responsabilitati

  • Abilitatea de a prospera într-un mediu de echipă puternic concentrat pe furnizarea unui nivel ridicat constant de servicii pentru clienți într-un mediu provocator.
  • Efectuați depanarea și remedierea produselor complexe atunci când este necesar; lucrând alături de echipele de comerț și alte echipe de dezvoltare de produse pentru a stimula rezolvarea incidentelor de asistență pentru configurație, cod sau alte deficiențe ale serviciilor care afectează clienții.
  • Oferiți feedback esențial asupra produsului operațiunilor, stimulați colaborarea și implicarea în afara ASMS (echipe de inginerie de produs/Servicii/Suport/Regiuni).
  • Identificați cazurile care necesită escaladare (fie din punct de vedere tehnic, fie strategic)
  • Creați și mențineți solicitări de gestionare a incidentelor către grupul de produse/grupul de inginerie.
  • Scrieți note de caz de înaltă calitate, astfel încât să putem sprijini clienții ca o echipă, iar clienții nu trebuie să se repete. Asigurați-vă că colegii dvs. pot înțelege pe deplin evoluția cazului fără a fi nevoie să cereți clientului să repete.
  • Contribuiți la inițiativele de deviere a cazurilor, automatizări și alte active digitale de autoajutorare pentru a îmbunătăți experiența clienților/inginerului.
  • Furnizați activități de rampă, schimb de cunoștințe, coaching și mentorat.
  • Conduceți sau participați la construirea de comunități cu roluri de livrare între egali; poate fi un volum de muncă specific sau specialitate.
Calificări Calificări

necesare:
  • Cel puțin 5+ ani de experiență în suport tehnic, în gestionarea clienților.
  • S. diplomă în Informatică sau echivalent.
  • Certificat Azure, familiaritate cu produsele Azure și/sau concurente în cloud. (Recomandat)
  • Cunoștințe Excel: tabele pivot, filtre și funcție de căutare. (Recomandat)
Abilitati tehnice
  • Experiență practică de dezvoltare cu C#, JavaScript, ASP.NET, PowerShell, Web Services
  • Cunoștințe de comerț online sau sisteme de facturare
  • Abilități excelente de rezolvare și depanare a problemelor și capacitatea de a utiliza diverse instrumente și metodologii de colectare a datelor pentru a analiza probleme complexe și a executa soluții.
  • Înțelegerea tehnică a conceptelor și procedurilor platformei de comerț, inclusiv servicii online, operațiuni de comandă în numerar și procese generale de facturare și comerț (de exemplu, facturare, tranzacții cu cardul de credit).
Aptitudine tehnică de a dezvolta o înțelegere a platformei și arhitecturii Microsoft Azure.

Soft Skills
  • Leadership - gestionarea situațiilor provocatoare ale clienților și încărcate politic.
  • Interacțiune eficientă și rafinată cu clienții pentru a culege rapid informații și pentru a înțelege problema; explicați responsabilitățile clienților în rezolvarea problemei; să comunice următorii pași și starea; și inspiră încredere.
  • Colaborare între echipe
  • Gândire logică/critică
Pasiune pentru tehnologie și orientare către client.

Limba

engleză: fluent în citit, scris și vorbit.

Microsoft este un angajator cu șanse egale. Toți solicitanții calificați vor primi luare în considerare pentru angajare, indiferent de vârstă, ascendență, culoare, concediu de familie sau pentru îngrijire medicală, identitate sau expresie de gen, informații genetice, stare civilă, stare medicală, origine națională, dizabilitate fizică sau psihică, afiliere politică, veteran protejat statut, rasă, religie, sex (inclusiv sarcina), orientare sexuală sau orice altă caracteristică protejată de legile, regulamentele și ordonanțe aplicabile. De asemenea, luăm în considerare solicitanții calificați, indiferent de antecedentele penale, în conformitate cu cerințele legale. Dacă aveți nevoie de asistență și/sau de o adaptare rezonabilă din cauza unei dizabilități în timpul cererii sau al procesului de recrutare, vă rugăm să trimiteți o cerere prin formularul de cerere de cazare.

Beneficiile/avantajele enumerate mai jos pot varia în funcție de natura angajării dumneavoastră la Microsoft și de țara în care lucrați.

  • Câte locuri de muncă sunt disponibile la Microsoft pe Angajat.ro?

  • Cum pot să fiu primul care să afle când există locuri de muncă noi la Microsoft pe Angajat.ro?

  • Pe ce poziții are Microsoft locuri de muncă disponibile prin Angajat.ro?