System Optimization Architect - HW/SW Co-Development

Ceea ce faci la AMD schimbă totul

La AMD, depășim limitele a ceea ce este posibil. Credem în schimbarea lumii în bine prin impulsionarea inovației în tehnologiile de calcul, grafică și vizualizare de înaltă performanță – elemente de bază pentru jocuri, platforme imersive și centrul de date.

Dezvoltarea unei tehnologii grozave necesită mai mult decât talent: este nevoie de oameni uimitori care înțeleg colaborarea, respectul și care vor face „mila suplimentară” pentru a obține rezultate de neconceput. Este nevoie de oameni care au pasiunea și dorința de a perturba status quo-ul, de a depăși granițele, de a oferi inovație și de a schimba lumea. Dacă aveți acest tip de pasiune, vă invităm să aruncați o privire asupra oportunităților disponibile pentru a vă alătura echipei noastre.

Rolul

Această echipă de arhitecți din Server Performance Group optimizează sarcinile de lucru pentru debit și latență găsind oportunități în toate părțile arhitecturii sistemului, acoperind aplicația și cadrele aferente, mașina virtuală Java, sistemul de operare (Linux, Windows Server), hypervisor, rețea și drivere de stocare, BIOS, nucleu CPU, memorie și subsisteme I/O.

Colectăm și analizăm datele și urmele de profilare a performanței de la implementările clienților de servere bazate pe AMD pentru a cuantifica și izola blocajele de performanță și împărtășim informațiile pentru a introduce caracteristici în următoarea generație de procesoare de server și componente de stivă software.

Persoana

Sunteți curios cât de sofisticate, procesoarele și platformele de ultimă generație ar trebui să fie proiectate pentru a sprijini clienții și tendințele din industrie? Ne-ar plăcea să vorbim cu tine!

Un contributor tehnic remarcabil la optimizarea performanței serverelor de ultimă generație bazate pe AMD pentru cloud și întreprindere. Acest inginer de performanță muncitor, dedicat și pasionat lucrează cu arhitecții pentru a propune și implementa soluții la problemele de performanță a procesorului și a sistemului.

Informați-vă cu privire la cele mai recente tendințe din cloud (de exemplu, stocare, securitate, IoT) și pregătiți-vă pentru a oferi direcție consultativă cu managementul superior. Descoperiți, dezvoltați, prototipați și furnizați optimizări software exploatând arhitectura hardware.

Responsabilități cheie
  • Responsabil de explorarea oportunităților de îmbunătățire a performanței serverului prin co-optimizare hardware și software.
  • Depanați problemele de performanță și identificați problemele specifice ale stivei de software și soluțiile prototip pentru a le remedia.
  • Micro-benchmarking, analiza și urmărirea diferitelor benchmark-uri, caracterizarea volumului de muncă, analiză competitivă pe diverse platforme hardware, identificarea blocajelor și propunerea de feedback și soluții pentru îmbunătățirea performanței.
  • Se ocupă de problemele care necesită abordări de ultimă oră și promovează inovația în întreaga organizație
  • Lucrați îndeaproape cu alți membri ai echipei pentru a înțelege arhitectura de proiectare și pentru a propune soluții pentru a îmbunătăți/îmbunătăți performanța cu SoC/IP și piețe date.
Experiență preferată
  • Expunere la arhitectura sistemelor – înțelegere prin CPU, memorie, stocare și subsisteme I/O
  • Expunerea la cloud sau stive de software de întreprindere, cum ar fi Hadoop, Spark, Oracle sau alte baze de date
  • Experiență cu instrumente de profilare a performanței și instrumente de monitorizare a contorului performanței hardware
  • Experimentați rularea, analizarea și reglarea benchmark-urilor de performanță ale sistemului
  • Cunoștințe solide de programare în C sau C++ pentru nucleul OS (Linux și/sau Windows) și dezvoltarea sistemelor
  • Minim BS + 5 ani sau MS + 3 ani sau doctorat plus competență în principiile și metodele de microarhitectură, software și hardware relevante pentru ingineria performanței
Acreditări academice
  • Licență, master sau doctorat în inginer electric, inginerie informatică, informatică sau un domeniu strâns legat
  • De preferat master sau doctorat cu accent pe studii de performanță în arhitectura computerelor
Număr Cerere: 130589

Țara/Regiune/Locație: România Stat/Provincie: Moldova Oraș: Iasi

Funcție: Proiectare

  • Câte locuri de muncă sunt disponibile la AMD pe Angajat.ro?

  • Cum pot să fiu primul care să afle când există locuri de muncă noi la AMD pe Angajat.ro?

  • Pe ce poziții are AMD locuri de muncă disponibile prin Angajat.ro?