Tax Specialist

Rol: Oferă consultanță fiscală de specialitate departamentelor din cadrul companiei, contribuind la punerea în aplicare a strategiei fiscale a companiei cu scopul de a maximiza oportunitatile și a minimaliza riscurile fiscale.

Responsabilitati:

  • Asigură aplicarea corespunzătoare a cadrului de reglementare fiscală (Codul Fiscal, Codul de procedură fiscală, Tratatele de dublă impunere, legislația europeană), în domeniul taxelor directe (impozit pe profit, impozit cu retinere la sursa etc.);
  • Revizuiește declarațiile fiscale periodice precum și calculele de impozit pe profit trimestriale și anuale;
  • Întocmeste rapoarte fiscale pentru autoritățile de control fiscal;
  • Pregătește calculele anuale necesare pentru Dosarele Prețurilor de Transfer;
  • Revizuiește contractele comerciale din punct de vedere financiar și fiscal;
  • Monitorizează schimbările din legislație pentru a evalua impactul asupra companiei.

Cerinte:

  • Studii superioare în domeniul economic;
  • Minimum 3 ani experiență profesională în domeniul fiscalitate;
  • Cunostinte MS Office ( Excel) - nivel avansat;
  • Cunostinte limba engleza - nivel avansat;
  • Cunoaștere extinsă a principiilor și procedurilor contabile;
  • Cunoștințe solide și înțelegerea principiilor fiscale, conformității fiscale și a tuturor tipurilor de declarații fiscale;
  • Persoana organizata, cu bune abilitati de prioritizare a sarcinilor;
  • Atitudine proactivă si spirit de echipa.

Beneficii:

  • Programe de dezvoltare profesionala;
  • Abonament la clinica medicala private;
  • Asigurare de viata de grup;
  • Card de fidelitate cu discounturi speciale în Farmaciile Help Net;
  • Biblioteca Bookster;
  • Tichete cadou – Paste si Craciun;
  • Zi libera platita pentru ziua de nastere;
  • Discount-uri în baza parteneriatelor încheiate cu furnizori de servicii/produse;
  • Lucru de acasă.

  • Câte locuri de muncă sunt disponibile la Help Net Farma pe Angajat.ro?

  • Cum pot să fiu primul care să afle când există locuri de muncă noi la Help Net Farma pe Angajat.ro?

  • Pe ce poziții are Help Net Farma locuri de muncă disponibile prin Angajat.ro?