Tehnician mecanic

Descrierea jobului

  • Executa si supervizeaza lucrarile mecanice specifice realizarii de sisteme analitice in proiecte cu complexitate variabila (de la TIER I la TIER III);
  • Cunoaste si respecta timpul de executie al proiectului, datele pentru startul de productie, check-out si FAT;
  • Executa operatiile de verificare tehnica mecanica, marcandu-le in protocolul de check-out productie la finalizarea fiecarui proiect executat, inainte de predarea acestuia catre echipa de inginerie de testare;
  • Citeste si intelege desenele tehnice, listele de componente, schemele functionale sau alte documente tehnice aferente procesului de productie;
  • Discuta si ofera suport tehnic, atat la inceputul proiectului cat si pe parcusul procesului de fabricatie echipei de inginerie (inginerului de executie, inginerului de documentatie, etc.) in vederea gasirii de solutii pentru rezolvarea eventualelor probleme tehnice aparute;
  • Se asigura de la inceputul proiectului ca materialele necesare sunt conform BOM;
  • Identifica partile componente mecanice necorespunzatoare sau lipsa si comunica imediat acest lucru sefului direct sau leaderului de productie precum si echipei de inginerie aferente proiectului executat;
  • Asigura pregatirea partilor mecanice ce urmeaza a fi asamblate in conformitate cu instructiunile de lucru, schemele mecanice sau alte documente specifice procesului de productie sisteme analitice;
  • Coordoneaza/indoaie, gaureste, taie, fileteaza atat partile metalice, cat si cele de plastic, teflon sau alte materiale, cu scopul obtinerii produsului final in concordanta cu standardele de calitate;
  • Tine evidenta orelor de rework si a problemelor aparute;
  • Mentine in bune conditii de functionare echipamentele si instrumentele de lucru;
  • Pe baza problemelor aparute in timpul executarii proiectului, la finalul acestuia vine cu idei de imbunatatire care pot fi implementate;
  • Initiaza, contribuie si creaza la cerere instructiuni si proceduri de lucru specifice partii mecanice;
  • Se asigura ca echipa de productie alocata pe proiect respecta activitatile de lucru, in raport cu planul agreat de productie respectand indicatorii de calitate si cantitate;
  • Instruieste si dezvolta din punct de vedere tehnic si alti operatori de subansamble mecanice (angajati Emerson sau subcontractori);
  • La solicitarea sefului direct sau a responsabilului de productie asigura suportul necesar echipei de inginerie de testare in timpul proceselor de Check-out intern si/sau FAT;
  • Se asigura ca securitatea muncii este indeplinita;
  • Raporteaza problemele aparute catre seful direct;
  • Creeaza rapoarte pentru leaderul de productie;
  • Işi însuşeste şi respecta prevederile procedurilor aplicabile din sistemul de management al calitatii, implementat conform referentialului SR EN ISO 9001:2008;
  • Indeplineste orice alta sarcina data de catre supervizorul direct sau de catre conducere, in legatura cu responsabilitatile postului sau respectarea legii;
  • Executa lucrari periodice de mentenanta si verificare ale masinilor unelte si sculelor din dotarea atelierului mecanic, conform planurilor de mentenanta aprobate.

Candidatul ideal

  • Absolvent de scoala profesionala sau liceu tehnic cu profil mecanic /electromecanic (studii postliceale/superioare – avantaj);Experienta in actiunile specifice de mecanica fina/mecatronica (experienta in asamblarea de sisteme analitice) – avantaj;
  • Capacitatea de a citi si transpune in operatiile mecanice necesare documentatia tehnica aferenta proiectelor executate;
  • Experienta Asamblare/Montaj;
  • Cunostinte de desen tehnic;
  • Operare PC – nivel de baza;
  • Cunostinte de limba engleza – avantaj.

  • Câte locuri de muncă sunt disponibile la EMERSON ROMANIA pe Angajat.ro?

  • Cum pot să fiu primul care să afle când există locuri de muncă noi la EMERSON ROMANIA pe Angajat.ro?

  • Pe ce poziții are EMERSON ROMANIA locuri de muncă disponibile prin Angajat.ro?