Tester IT

  • Testează aplicaţiile software Majoritas înaintea livrării către clienţii finali.
  • Documentează bug-urile identificate.

Atribuţiile postului

Responsabilităţi de process

  • Propune şi implementează proceduri pentru asigurarea criteriilor de acceptanţă la clienţii finali.
  • Preia aplicaţii în dezvoltare, negociază termenele de testare şi asigură livrarea conform criteriilor de acceptanţă.
  • Asistă şefii de echipă în rezolvarea problemelor de asigurare a calităţii.
  • Pontează periodic activităţile desfăşurate în sistemul intern Majoritas de raportare Majoritas.
  • Lucrează impreună cu echipa de dezvoltare pentru rezolvarea problemelor.

Responsabilităţi operaţionale

  • Participă la review-urile de documente de specificaţie şi design, pentru a verifica trasabilitatea, testabilitatea şi uzabilitatea funcţionalităţilor prevăzute.
  • Evaluează și testeză programe software pentru a verifica că progamele funcţionează corect şi respectă cerinţele prestabilite.
  • Gestionează raportarea bug-urilor şi urmăreşte rezolvarea bug-urilor raportate şi retestează dacă este cazul.

Responsabilităţi de documentare

  • Documentează şi raportează toate defectele identificate. Urmăreşte soluționarea lor prin sistemul intern Majoritas de monitorizare a taskurilor.
  • Comunică eliminarea defectelor către beneficii interni prin intermediul sistemului intern Majoritas de monitorizare a taskurilor.

Profilul Candidatului

  • Educaţie şi pregătire profesională. Absolvent studii medii
  • Experienţa necesară postului. De dorit minim 6 luni experiență în testarea de aplicații software.

Competenţele postului

  • Generale: lucru în echipă, etică profesională, orientat proces, abilităţi de comunicare, creativitate şi originalitate, capacitate de analiză şi sinteză.
  • Tehnice/ Funcţionale: cunoştinţe avansate de limba engleză, familiar cu metodologia Agile/ SCRUM, background tehnic.

  • Câte locuri de muncă sunt disponibile la MAJORITAS pe Angajat.ro?

  • Cum pot să fiu primul care să afle când există locuri de muncă noi la MAJORITAS pe Angajat.ro?

  • Pe ce poziții are MAJORITAS locuri de muncă disponibile prin Angajat.ro?