TRADE FINANCE & CORRESPONDENT BANKING OFFICER

RESPONSABILITATI & ATRIBUTII

  • Primirea documentatiei aferente operatiunilor specifice Departamentului Finantarea Comertului si Corespondenti Bancari (acreditive import/export, incasso import/export, scrisori de garantie emise/primite, ordine de plata conditionate, ordine de plata documentare, corespondenti bancari);
  • Verificarea documentatiei primite si solicitarea documentelor necesare de la clientii bancii, Departamentul Corporate sau Sucursala, alte banci;
  • Intocmirea tuturor tipurilor de mesaje SWIFT aferente tranzactiilor specifice Departamentului Finantarea Comertului si Corespondenti Bancari;
  • Colaborarea cu Directia Corporate, Directia Juridica, Departamentul Compliance si cu unitatile bancare teritoriale, precum si cu orice alt departament al bancii;
  • Verificarea, urmarirea si controlul tuturor operatiunilor desfasurate;
  • Mentinerea relatiilor de corespondenti bancari cu bancile interne si internationale, analizarea oportunitatii stabilirii unor relatii de corespondenta cu anumite banci precum si necesitatea deschiderii/inchiderii conturilor;
  • Actualizarea bazei de date aferenta corespondentilor bancari.

CERINTE

  • Studii univesitare terminate, profil economic, preferabil Finante-Banci;
  • Exerienta de minim 2-3 ani pe un post similar;
  • Limba engleza – nivel foarte bun conversational, scris, citit;

Cunostinte avansate de gestionare a bazelor de date electronice.

  • Câte locuri de muncă sunt disponibile la First Bank S.A. pe Angajat.ro?

  • Cum pot să fiu primul care să afle când există locuri de muncă noi la First Bank S.A. pe Angajat.ro?

  • Pe ce poziții are First Bank S.A. locuri de muncă disponibile prin Angajat.ro?