Web Scraping Specialist

Căutăm un specialist talentat în Web Scraping care să fie responsabil pentru extragerea datelor, transformarea și încărcarea datelor dintr-o mare varietate de surse.

Cine suntem noi

Legentic oferă produse unice pe piața fintech. Produsele noastre urmăresc să ajute companiile de servicii financiare să combată frauda și să recupereze articole furate pentru clienții lor. Oferim clienților noștri date unice (istorice) în diverse moduri și prin diverse interfețe și facem angajări!

Pozitia

Pentru a avea succes ca specialist Web Scraping, ar trebui să aveți un ochi pentru detalii, cunoștințe de specialitate despre metodele de extragere a datelor și o abordare meticuloasă a verificării informațiilor. Veți lucra metodic pentru a asigura transferul exact al informațiilor pe un mediu digital securizat.

O zi din viața lui

În calitate de specialist Web Scraping, veți fi responsabil pentru configurarea și întreținerea crawlerelor. Veți cerceta care surse sunt cele mai valoroase pentru clienții noștri și veți îmbunătăți acuratețea acestora.

Fiecare alege problema pe care vrea să o rezolve, deci nu există micromanagement. Vei fi autonom și responsabil, dar ne ajutăm reciproc și ne încurajăm. Ne place să facem brainstorming și să împărtășim cunoștințele, așa că veți avea șansa de a vă prezenta ideile și de a inova, dar veți primi ajutorul necesar, totul ține de lucrul în echipă.

Lucrăm într-un mediu de lucru plin de satisfacții și flexibil, care încurajează inovația și creativitatea și ne ajută să luptăm și să descoperim frauda. Veți colabora în multe alte departamente din organizația noastră, inclusiv agenți de marketing, directori și agenți de vânzări. De asemenea, probabil că veți colabora îndeaproape cu cei care lucrează în știința și dezvoltarea datelor.

Valorile cheie în cultura noastră sunt colaborarea, curajul și grija. Echipa este multiculturală și incluzivă, deschisă să găsească soluții și pasionată de știința datelor și/sau tehnologie.

Responsabilitati

  • Configurați crawlerele de extracție a datelor (JSON), testați, validați și livrați.
  • Efectuați reconcilieri de date pentru a identifica și corecta anomaliile datelor (monitorizați fluxul de date cu DataDog și investigați datele stocate cu metode de căutare API).
  • Verificări regulate de întreținere a datelor pentru a asigura integritatea și calitatea datelor.
  • Escalați problemele de date care necesită reproiectarea procesului.

Cerințe

Trebuie să aibă:

  • Înțelegerea de bază a modului în care funcționează web-ul pentru a putea extrage datele (de exemplu, HTML, CSS, sintaxa JSON, xPath, protocolul .http, instrumente pentru dezvoltatori) și cunoașterea modului în care funcționează aplicația cu o singură pagină.
  • Cunoașterea de bază a limbajelor de programare (JAVA sau Python) utilizate în sistemele de colectare, stocare și procesare a datelor.
  • Înțelegerea de bază a comenzilor Linux pentru a putea lucra cu fișiere jurnal sau a verifica dacă sursa este accesibilă și datele sunt preluate, câteva exemple: cat, curl, wget etc.
  • Abilitatea de a lucra cu medii de dezvoltare integrate (de preferință IntelliJ Idea) - învață să folosești instrumente de depanare.

Ar fi grozav dacă ați bifa și aceste casete:

  • Licență în Informatică, Știința datelor, Matematică, Inginerie sau disciplină similară.
  • Doriți să obțineți mai multe cunoștințe: Ruby on Rails, JAVA, Javascript sau Python.
  • Abilitatea de a lucra cu baze de date bazate pe SQL.
  • Abilitatea de a lucra cu sisteme de motoare de căutare text (de exemplu, Lucene sau Solr).
  • Înțelegerea sistemelor de control al versiunilor (de exemplu, GIT).

Ceea ce oferim

În calitate de Specialist nostru Web Scraping, veți avea un loc de muncă interesant și provocator. Veți avea o mare oportunitate de a învăța noi abilități și de a crește ca specialist IT, într-o cultură de companie tânără, colaborativă. Vei avea colegi în toată Europa și vei învăța ce înseamnă să lucrezi într-o afacere globală. Oferim, de asemenea, oportunități de dezvoltare a talentelor și de dezvoltare a carierei.

Locație și mobilitate

Tehnicienii noștri sunt localizați în Helsinki, Finlanda; Oslo, Norvegia și Cluj, România. De data aceasta am prefera ca Specialistul Web Scraping să aibă sediul în Cluj.

Aplica acum!

Întrebări: Mihaela Moldovan

Aplicații: [email protected]

  • Câte locuri de muncă sunt disponibile la Legentic pe Angajat.ro?

  • Cum pot să fiu primul care să afle când există locuri de muncă noi la Legentic pe Angajat.ro?

  • Pe ce poziții are Legentic locuri de muncă disponibile prin Angajat.ro?